Varna kopalnica

Največ težav pri vzdrževanju osebne higiene je v tem, da ima veliko starejših še vedno kopalne kadi, v katere težko vstopijo ali pa celo še težje pridejo ven, ker so spolzke ali ker mogoče niti ne morejo tako visoko dvigniti noge. Če načrtujemo novo kopalnico, moramo biti pozorni na mnogo stvari, predvsem namenimo večjo površino temu delu stanovanja in pazimo, da je dostop do kopalnice raven in tla brez pragov. V že obstoječih kopalnicah namesto kadi namestimo tuš kabino. Kupimo jo lahko v različici s sedežem ali brez njega. Na ta način omogočimo starejšim osebam, da tuš uporabljajo sproščeno in brez napora.

Čeprav je tuš najprimernejši in najbolj varen za uporabo starejših in invalidnih oseb, pa lahko, če imamo veliko prostora, namestimo tudi kad, katere višina pa mora biti nižja od klasične. Kupimo lahko tudi različico kadi, ki ima v notranjosti že izoblikovan sedež. V primeru, da gre za invalidno osebo pa namestimo in pritrdimo po širini kadi oblazinjeno desko, na katero se lahko oseba neposredno iz vozička namesti.

Seveda v kopalnici ne smejo manjkati oprijemala, ki morajo biti nujno nameščena ob tušu v višini sedala, ob kadi v višini sedeža in ob straniščni školjki. Za osebe na vozičkih namestimo tako stranišče, kjer so oprijemala že njegov sestavni del.

Kopalniško pohištvo naj bo nameščeno v višini, ki ne zahteva vzpenjanja ali stegovanja. Predvsem police ob kadi in tušu, kjer so nameščene brisače, morajo biti enostavno dosegljive. Površine v kopalnici morajo biti nedrseče, čim bolj ravne, vsekakor pa ne sme manjkati stol, ki bo služil za počitek ali kot odlagalna površina.

Komentirajte